İl Birincisi:Sigara Ölümdür

Anasayfa / Dereceye Giren Eserler / Kompozisyonlar >

Sigara, Ölümdür.
Bembeyaz dünyamızın kapkara dikenlerinden bir tanesi, sigara… Hatta en sinsi ve en tehlikelisi diyebiliriz. “Sinsi ve tehlikeli” diyorum. Çünkü zehrini insana, yavaşça ve fark ettirmeden veriyor. O kadar tehlikeli ki kişinin düşünce yetisini dahi alıyor ve hissettirmeden hem onu zehirliyor hem de onun parasını çalıyor. Böylece insanlar hem sağlıklarını hem de paralarını kaybediyorlar.
Sigara kullanıcıları kendi sağlıklarına zarar verdikleri gibi, düşüncesizce çevrelerindeki insanlara da zarar veriyorlar. Bulundukları ortamın havasını kirletiyorlar. Aynı zamanda küçüklere de kötü örnek oluyorlar. Onları özendiriyorlar. Oysa büyüklerimiz, anne babalarımız bize; “sigara kullanma” diye öğüt vermenin yanında, sigara içmeyerek örnek olmalıdır.
Sigara kullanım yaşı, her geçen gün biraz daha düşüyor. Ebeveynlerin bilinçsizliği, arkadaş ortamı ve cahillik bunun nedenleri arasında. Dünya genelinde sigara içenlerin sayısı da çoğalmakta, sigara tüketiminde artış görülmektedir. Bu çok üzücü bir durum.
Sigara, dünyamızdan etkisi hiç silinmeyecek bir yıkımdır. Her nesil için en etkili bir zehirdir. Onun için ne kadar erken terk edilirse o kadar iyidir. Hayatın güzellikleri sigara dumanıyla uçup yok olup gider. Sigara içen kişi bu güzelliklerden geri kalır. O, yaşamıyor demektir. “Sigara, ölümdür.”
Dilara TELLİ

Bu kayıt 03/03/2015 14:06:14 tarihinde oluşturulmuş ve 1101 kere ziyaret edilmiş.

Yukarıdaki bağlantılar ile proje hakkında bilgi alabilir, projeye nasıl başvuracağınızı öğrenebilirsiniz.