Proje Hakkında

Anasayfa / Osmanlı Türkçesi Öğreniyorum Projesi >

Kuramsal Çerçeve
1. Proje Hakkında
Bir toplumu millet yapan esaslardan biri, kullandığı dil ve alfabesidir. Dil; insanın kendini ifade edebileceği iletişim aracıdır. Milletin hatırası, ruhu, özü, mayasıdır. Dilini kaybeden milletler, hatırasını hem ferdi hem de milli kimliğini, açıkçası her şeyini kaybetmeye yüz tutmuştur.Böyle bir millet, kendi kültürüne ve tarihine yabancılaşır, geçmişte ne olduğunu unutur, bugün ve gelecekte ne olacağını bilemez hale gelir.
Bu düşünceler doğrultusunda günümüz gençliğinin kendi öz kültürünü hatırlaması ve ecdadının birikimine birinci elden uzanabilmesi için böyle bir proje hazırlamaya karar verdik.
Bu proje sayesinde, Osmanlı Türkçesi’nin öğrenmenin ne kadar kolay olduğu görülecektir. İlimizde Lisede okuyan öğrencilerimiz bu faaliyetlerden aldıkları güç ve enerji ile tarih ve kültürümüzle bağın kurulması için çok daha ciddi çalışmalara imza atacaklardır.
2. Projenin Amacı
Hatay ili Antakya, İskenderun ve Kırıkhan ilçeleri genelinde İmamhatip Liselerinde okuyan 9. ve 10. sınıftaki öğrencilerin kendi kültürlerini tanımalarını sağlamak, dedelerinin birkaç yüz sene önceki kültür mirasını rahatlıkla okuyup anlayabilen bir nesil yetişmesine yardımcı olmaktır.
3. Projenin Hedefleri
 Ergenlik çağını yeni atlatmış ya da henüz ergenlik çağında olan lise çağındaki öğrencilerin Osmanlıca Türkçesi ile ilgili çalışmalar icra etmesine fırsat vererek bu çağ nüfusundaki öğrencilerin kültür-sanat-edebiyat faaliyetleri ile onların geçmişlerine sahip çıkmasına katkı sağlamak
 Antakya, İskenderun ve Kırıkhan ilçelerindeki lise öğrencilerini Osmanlı Türkçesi okuma, yazma ve araştırmaya teşvik etmek.
 Osmanlı Türkçesini başta lise öğrencileri olmak üzere onlar aracılığıyla toplumun birçok kesiminde de farkındalık oluşturmak.
 Genç nesiller aracılığıyla unutulmaya yüz tutmuş olan Eski Türk Edebiyatı ürünlerinden olan eserlerin nesilden nesle aktarılmasını böylelikle unutulmamasını sağlamak

Bu kayıt 11/11/2014 10:36:23 tarihinde oluşturulmuş ve 1466 kere ziyaret edilmiş.

Proje konusu ve başvuru koşulları ile ilgili bilgi almak için yukarıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.


Bu proje, T.C. Hatay Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.