Mangala Oyun Merkezi Faaliyete Girdi

Anasayfa / Hatay Mangala Şenliği Projesi / Haberler ve Duyurular >

T.C. Hatay Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Alternatif Eğitici Oyunlar Kulübü ortaklığında yürütülen Hatay Mangala Şenliği Projesi kapsamında Hayrettin Özkan Ortaokulu bünyesinde Mangala Oyun Merkezi faaliyete girdi.
Mangala Şenliği, Hayrettin Özkan Ortaokulu öğrencilerinden oluşan müzik grubunun müzik ziyafeti ile başladı ve öğrencilerin Mangala Oynaması ile devam etti.
Programa Hatay Valiliği İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Tecimen, Yukarıokçular Ortaokulu Müdürü Mehmet Yaylacı, Alternatif Eğitici Oyunlar Kulübünü temsilen Ayşe Demir, Hayrettin Özkan Ortaokulu Müdürü Gültekin Yılmaz ve okul idarecileri, öğretmenleri ve diğer personelleri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje koordinasyon ekibi üyelerinden Türkçe Öğretmeni; M. Cihangir Girişken ve Ahmet Şanal da katılım gösterdi.
“Amacımız geleneksel Türk Zekâ ve Strateji oyunu olan Mangala Oyununu yaygınlaştırarak, öğrencilerimizin stratejik düşünme alışkanlığı kazanmalarını sağlamak ve serbest zamanlarında yararlı faaliyetlerde bulunmalarını teşvik etmektir.” Diyen proje koordinatörü Ahmet ŞANAL;
Mangala Projesi fikrinin Hatay Valisi M. Celalettin LEKESİZ’e ait olduğunu bildirdi ve bu konuda destek olmaları hasebiyle Vali M. Celalettin LEKESİZ’e teşekkür etti.
Alternatif Eğitici Oyunlar Kulübü adına konuşan M. Cihangir GİRİŞKEN ise yeni yetişen nesillerin geleneksel oyunlardan haberdar olmalarını, bilgisayar ve internet bağımlılığından öğrencilerin korunması gerektiğini söyledi ve ekledi;
“Biz, Alternatif Eğitici Oyunlar Kulübü olarak çocuklarımızın sosyalleşmesini birbirleriyle daha iyi iletişim kurmasını istiyoruz. Bunun için de bilgisayar oyunları yerine daha çok kültürümüze ait onları sosyalleştirecek ve onların zekâlarını geliştirip, hafızalarını diri tutacak oyunlar öğrenmelerini ve bu oyunları serbest zamanlarında oynamalarını istiyoruz.” Dedi
Öğrenciler, Mangala Oyunlarını ilgi çekici bularak bu oyunun satranç gibi yaygınlaşabileceğini ve en az onun kadar da sevileceğini belirttiler.
Daha sonra öğrencilere ücretsiz olarak Matematik Test kitapları dağıtıldı. Mangala Oyun Merkezine de proje kapsamında hikaye kitapları ve Mangala Oyun Setleri teslim edildi ve program nihayete erdi.

Bu kayıt 20/03/2014 18:25:09 tarihinde oluşturulmuş ve 2109 kere ziyaret edilmiş.

Mangala Oyunu ve Mangala Şenliği Projemiz ile ilgili sunumları yukarıdaki görsellere tıklayarak indirebilirsiniz.


Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Ulusal Ajans, http://www.ua.gov.tr) yürütülen Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmiştir. Ancak burada yer alan görüşlerden Ulusal Ajans veya Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.