“Mangala Şenliği” Projesi Uygulamaya Girdi

Anasayfa / Hatay Mangala Şenliği Projesi / Haberler ve Duyurular >

Matematiksel zekâyı geliştirici özelliği ile bilinen, Türk Zekâ ve Strateji oyunu olan Mangala oyunun tanıtılması, yaygınlaştırılması ve çocukların bilgisayar bağımlılığı, yanlış internet kullanımı başta olmak üzere her türlü kötü alışkanlıklardan korunması, sosyalleşmesi ve kendi geleneklerine ait oyunları öğrenebilmesi amacıyla AB Gençlik Programı Alt Eylem 1. 2. Gençlik Girişimleri kapsamında “Alternatif Eğitici Oyunlar Grubu” ile Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan “Mangala Şenliği” Projesi, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilmiş ve 2014 Ocak ayı içinde Türk Ulusal Ajansı ile ilgili grup arasında sözleşme imzalanarak uygulamaya girmiştir.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de eğitmen görevlendirerek ayni olarak katkı sağladığı projenin uygulanacağı okullar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Koordinasyon Ekibince belirlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkısıyla projenin daha verimli bir şekilde uygulanacağına inandıklarını bildiren Grup Üyesi ve Türkçe Öğretmeni M. Cihangir GİRİŞKEN; “Bize her türlü konuda destek olan Türk Ulusal Ajansı yetkililerine ve özellikle projemizin fikir sahibi İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Şimşek’e teşekkürlerimizi arz ederiz.” dedi.

“Mangala Şenliği” Projesinin tanıtımı için Proje Koordinasyon Ekibinin daveti üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Birimine tanıtım oyunu için gelen öğrencilerin Mangala Oyunlarını izleyen İl Milli Eğitim Müdürü Osman ŞİMŞEK, geleneklerimize ait bu tarz oyunların yaşatılmasının ve çocuklarımıza öğretilmesinin önemli olduğunu belirterek projede emeği geçen öğretmenlere teşekkür etti.

Proje Faaliyetleri

1. Mangala Eğitimleri

5 ay sürecek olan bu proje ile öncelikli olarak gönüllü öğretmenlerimize Sertifikalı Mangala Eğitimleri verilecek ve Mangala Antrenörleri yetiştirilecektir. Bu öğretmenlerimiz aracılığıyla 7 okulu kapsayan okullarımızda öğrencilerimize yönelik Mangala Tanıtım faaliyetleri ve eğitimleri gerçekleştirilecektir.

2. Mangala Kulübü

Okullarımızın birinde Antakya Mangala Kulübü oluşturularak ana faaliyetler bu okuldan yürütülecektir. Burada İl Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendireceği bir eğitmen öncülüğünde Mangala Eğitim Faaliyetleri ve Matematiksel Zekâyı geliştirici eğitimler verilecektir. Yine bu merkeze seçilen öğrenciler, ulusal mangala turnuvalarına da hazırlanacaktır.

3. Mangala Turnuvası
En az 100 öğrencinin Mangala turnuvasına katılımı sağlanacaktır. Turnuva neticesinde dereceye giren öğrenciler arasından 30 öğrenci oluşturulacak bu Mangala Kulübüne seçilecektir.

www.mangalaşenliği.comuzantılı internet sitesinden gönüllü öğrenciler için de faaliyetler sürdürülecektir.

Bu kayıt 24/02/2014 13:21:21 tarihinde oluşturulmuş ve 1345 kere ziyaret edilmiş.

Mangala Oyunu ve Mangala Şenliği Projemiz ile ilgili sunumları yukarıdaki görsellere tıklayarak indirebilirsiniz.


Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Ulusal Ajans, http://www.ua.gov.tr) yürütülen Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmiştir. Ancak burada yer alan görüşlerden Ulusal Ajans veya Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.