I.DEDE KORKUT ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Destek Programı tarafından desteklenen Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait Fidanlar Çınarların İzinde Projesi kapsamında düzenlenen I.Dede Korkut Ödül töreni faaliyeti 23.12.2013 tarihinde Erol Bilecik Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.


Hatay Valisi M. Celalettin LEKESİZ, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan KOÇYİĞİT, İl Emniyet Müdürü Ragıp KILIÇ, İl Defterdarı Mustafa AKDEMİR, Vergi Dairesi Başkanı Kazım KARACA ve İl Milli Eğitim Müdürü Osman ŞİMŞEK törene teşrif ettiler.
Törende konuşan Hatay Valisi M. Celalettin LEKESİZ, ilerleyen süreçte bu tarz faaliyetlerin daha geniş kapsamlı ve farklı alanlarda da yapılması gerektiğini vurguladı. Çocukların bu faaliyette olduğu gibi yine dedelerinden ve ninelerinden röportaj yaparak bu defa da masallar dinleyip bunları eser haline getirebileceklerini, kaliteli baskıyla yine kitaplar ortaya koyabileceklerini bildirdi.
Yine törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü : “Öğrencilerimizin kültürlenmesinde birçok faktör vardır. Kuşkusuz okulların rolünü yadsımıyorum ama bunun en önemlisi ailelerdir. Aile kavramı geniş olmasına rağmen günümüzde çeşitli sosyal ekonomik nedenlerle çekirdek aile yapısı öne çıkmakta bir nevi öğrencilerimiz geniş aile kavramından hızla uzaklaşarak çekirdek ailelerin içinde sıkışıp kaldığı bir gerçektir. İşte bu projenin temel amacı çekirdek ailenin içinde sıkışıp kalan çocuklarımızı, kültürümüzün yaşayan kaynakları ile bir araya gelerek kuşakların kucaklaşmasını sağlamaktır.” Dedi.

Konuşmada projeyi tanıtan Proje Müellifi ve Genel Koordinatörü Ahmet ŞANAL’da :
“Hani çoğu zaman büyüklerin; “Ah nerde o eskiler, eski zamanlar, eski adamlar?” deyip iç geçirdiği kendilerince sorunlar tespit ettiği, adına kültür yozlaşması dediğimiz sorun var ya sizler de takdir edersiniz ki; “işte o sorunun temeli öz kültürümüzle aramızdaki bağın zayıflaması, kültürel mirasın bozulmasıdır.” dedik ve bir çalışma üzerinde birleştik. Gençleri, kültürel mirasımızın yaşayan kaynakları dede ve nineleri ile ve medeniyetimizden izler taşıyan önemli şehirlerimizle buluşturan, bu yıl dede ve nine ağırlıklı gerçekleştirilen bu çalışmamızı ilerleyen yıllarda diğer aile büyüklerine de ağırlık vererek sürdürmeyi temenni ediyoruz.” Dedi.

Ve örnekler ile yerli kültürel ögelerin yerini yabancı kültür ögelerinin aldığını bildirdi. Cervantes’in Donkişot’unun da Türk Halk Edebiyatının Köroğlu Destan’ından intihal edildiğini de söyleyen Ahmet ŞANAL: “Biz sahip çıkmaz isek tarihte olduğu gibi başkaları bizim mirasımızı alabilir.” dedi.
Bu sebeple çocukların dedeleriyle röportaj yaparak oluşturdukları derlemelerin oldukça önemli olduğunu ve Hatay’ın Halk Edebiyatı ürünlerinden lise öğrencilerin oluşturdukları kitabı il genelinde ücretsiz dağıttıklarını söyledi.

Ardından ilde dereceye giren öğrencilere plaketleri, madalyaları ve hediyeleri verildi. Ayrıca Çalışmaya kaynaklık eden nine ve dedeler arasından törene katılan dedelere Vali M. Celalettin LEKESİZ tarafından çiçek verildi.


"Fidanlar Çınarların İzinde" Projesi, 2013 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.