"Bütün ideolojilere kapıları açmak, hepsini tanımak, hepsini tartışmak ve Türkiye’nin kaderini onların aydınlığında fakat tarihimizin büyük mirasına dayanarak inşa etmek. İşte, en doğru yol. " Cemil Meriç

 

Cemil Meriç Yılı Muhteşem Bir Törenle Tamamlandı

2012-2013 Cemil Meriç Yılı etkinlikleri kapanış töreni Hatay Kültür Merkezi’nde geniş bir katılımla yapıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen 2012-2013 Cemil Meriç Yılı etkinlikleri kapanış töreni Hatay Kültür Merkezi’nde geniş bir katılımla yapıldı. Programa Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Pof. Dr. Ümit Meriç, Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Eyyup Coşkun ile birçok kurumun temsilcisi, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.


Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, “2012-2013 öğretim yılını Cemil Meriç Yılı olarak kutlarken hem üstada hak ettiği değeri vererek Türk toplumu olarak bir vefa borcunu ödemek hem de onun engin fikirlerini gençlerimize, yeni nesillere tanıtmak istedik. Gençlerimizi Cemil Meriç gibi, düşünen, sorgulayan, değerlerine sahip çıkan bireyler olarak görmek bize mutluluk verecektir .”dedi.


Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder , “Cemil Meriç; bir mütefekkir, bir muallim, bir münekkit ve bir mütercimdir .” diyerek başladığı konuşmasına “Üzerinde kara bulutların eksik olmadığı bir coğrafyada hak ve hakikati haykıran bir aydın olan Cemil Meriç ‘Bir çağın vicdanı olmak isterdim; daha doğrusu bir ülkenin, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak isterdim. Muhteşem bir maziyi, daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim, kelimeden, sevgiden bir köprü’ sözleriyle ülkemizin vicdanı ve ruhu olmuştur .” sözleriyle devam etti.


Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ise Cemil Meriç Yılı kapanış programının bir son değil, bu tür değerli çalışmalar için bir başlangıç olması gerektiğini ifade etti. Vali Lekesiz, “Kadim uygarlıklara ev sahipliği yapan ve medeniyetlerin resmigeçit yaptığı bu topraklarda, 20. yüzyıl aydınlarının en parlak ismi Cemil Meriç yetişmiştir .” dedi. Vali Lekesiz, Cemil Meriç’in ilimizin her yerinde yaşatılması için adının üç caddeye, bir sokağa ve üç okula verildiğini aynı zamanda altı okula daha verileceğini belirtti.


Vali Lekesiz’den sonra kürsüye gelen Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Eyyup Coşkun’un verdiği bilgilere göre Cemil Meriç Yılı etkinliklerinde şu faaliyetler yapıldı: Lise öğrencileri arasında deneme yazma yarışması 177 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. “Gençler Cemil Meriç’i Anlatıyor” adlı sunu yarışmasına ise 30 okuldan seçilen öğrenciler katıldı. Hatay’daki bütün liselerde okul kütüphanelerine en az birer takım Cemil Meriç Külliyatı alınması sağlandı. TRT tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Ruhu: Cemil Meriç” belgeseli 105 lisede yaklaşık 80 bin öğrenciye sınıflarında izletildi. Cemil Meriç web sayfası hazırlandı, Cemil Meriç Bibliyografyası hazırlandı. Beş ilçede Cemil Meriç üzerine konferanslar düzenlendi. Üniversite mezunları, üniversite öğrencileri ve lise öğrencileri şeklinde üç grupta 80 kişiye yönelik yazarlık atölyesi çalışmaları gerçekleştirildi. 31 yazarla okuryazar buluşmaları gerçekleştirildi.


Programda yarışmalarda dereceye giren ilk 5 öğrenciye başarı belgelerinin yanında Cemil Meriç’in yayımlanan tüm eserlerini ihtiva eden Cemil Meriç külliyatı hediye edildi. Ayrıca 3. olan öğrenciye 500 TL, 2. olan öğrenciye 750 TL ve 1. olan öğrenciye 1000 TL para ödülü verildi.


Sunu yarışmasında mansiyon ödülünü Sefa Atakaş Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi’nden Işıl Fidan ve Fevzi Çakmak Lisesi’nden Damla Cifcifli; 3.’lük ödülünü Kırıkhan Anadolu Sağlık Lisesi’nden Furkan Ali Çiftçioğlu; 2.’lik ödülünü İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden Eda Şeker ve 1.’lik ödülünü Antakya Anadolu Lisesi’nden Kenan Azem Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek’in elinden aldılar. Sunu yarışmasında dereceye giren öğrencilerin gerçekleştirdikleri sunumlar salondaki izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.


Öğrenci deneme yarışmasında ise Kırıkhan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nden Neslihan Cihangir ve Hatay Fen Lisesi’nden Özgül Tanış mansiyon ödülü alırken Reyhanlı İsmet-Ayşe Behzatoğlu Anadolu Lisesi’nden Tuğçe Nur Ergeçer üçüncü; Dörtyol Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Hatice Koca ikinci; Antakya Anadolu Lisesi’nden Hasan Tuzsuz birinci oldu. Öğrenciler ödüllerini Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in elinden aldılar.


Öğretmenler arası “Cemil Meriç’in Düşünce Dünyası” konulu deneme yarışmasında Antakya Fevzi Çakmak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Selamet BAĞCI ve İbni Sina Anadolu Lisesi’nden Gönül Okur mansiyon ödülü alırken; Dörtyol 23 Nisan İlköğretim Okulu’ndan Mehmet Kartal üçüncü, Antakya Fevzi Çakmak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Murathan Çarboğa ikinci ve Açıkdere Ortaokulu’ndan İlknur İlçin Akın birinci oldu. Öğretmenler ödüllerini Vali M. Celalettin Lekesiz’in elinden aldılar.


Programda yazarlık atölyesinde öğretim elemanı olarak görev yapan Doç. Dr . Eyyup Coşkun, Doç. Dr . Mehmet Temizkan, Hasan Çağlayan, Ali Ünal, Ali Şanverdi ve Ahmet Doğru’ya teşekkür belgeleri ve tüm kursiyerleri temsilen üç kursiyere katılım belgesi Prof. Dr . Ümit Meriç tarafından takdim edildi.


Programda ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek tarafından Cemil Meriç Yılı Yürütme Kurulu’na teşekkür belgeleri takdim edildi.


Programda Mustafa Kemal Üniversitesi Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ilki bu yıl verilen “I. Ulusal Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Çalışmalar Ödülleri” İzzet Tanju, Prof. Dr. Ali Özgüven, Prof. Dr. Ümit Meriç, Mahmut Ali Meriç, Halil Açıkgöz, Dücane Cündioğlu’na Vali M. Celalettin Lekesiz tarafından takdim edildi.


Ödül alan Halil Açıkgöz, Cemil Meriç yılı etkinlikleri kapsamında yapılan çalışmaların ve öğrencilerin ilgisinin kendisini çok etkilediğini ve Cemil Meriç yılı etkinliklerinin Hatay’da bir sosyal vaka incelenmesi gerek önemli bir olay olduğunu belirtti.


Prof. Dr. Ümit Meriç ise Cemil Meriç’in hayatı boyunca düşmanlık ve silahlarla mücadele yerine hakikatin peşine düşmeyi benimsediğini belirterek programda ortaya konulan çalışmaların son derece etkileyici ve gelecek nesiller adına ümit verici olduğunu belirtti.


Program, protokol üyeleriyle birlikte yarışmalarda ödül alanların ve Yürütme Kurulu’nun katılımıyla gerçekleşen toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Sayfa İle İlgili Ekler

Cemil Meriç Yılı Kapanış Etkinlikleri
 

Cemil Meriç Hakkında

Eserleri

Ardından

Cemil Meriç Yılı

İletişim

- Cemil Meriç Kimdir?
- Cemil Meriç Kronolojisi
- Cemil Meriç'ten Özlü Sözler
- Cemil Meriç'te Kavramlar
- Cemil Meriç Videoları
- Cemil Meriç'ten Levhalar
- Cemil Meriç Albümü
- Eserlerine Genel Bakış
- Eserlerinden Alıntılar
- Hakkında Yazılmış Eserler
- Meşhurların Diliyle Cemil Meriç
- Cemil Meriç'i Yaşatanlar
- Cemil Meriç Yılı Hakkında
- Cemil Meriç Yılı Onur Kurulu
- Cemil Meriç Yılı Yürütme Kurulu
- Duyurular
- Etkinlikler
- Haberler
- Sizden Gelenler
- Cemil Meriç Yılı Broşürü
MKÜ CEMAR
(Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi)
Tel.: 0326 - 245 58 45 / 1308
e-posta: cemar@mku.edu.tr

Hatay İl MEM Ar-Ge Birimi
Telefon: 0326 - 227 68 68
www.hataymeb.gov.tr

Bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.


Tasarım ve Programlama:
Hatay İl MEM Ar-Ge Birimi